16512

تسمه تایم و علائم خرابی آن چیست؟

تسمه تایم

تسمه تایم قطعه‌ای لاستیکی و دندانه‌دار است که زمان چرخش میل‌لنگ و میل‌سوپاپ را طوری تنظیم می‌کند تا سوپاپ‌ها در زمان درست باز و بسته شوند و احتراق در موتور درست انجام شود.

زمان‌بندی باز و بسته‌شدن سوپاپ‌ها در ابتدا با زنجیر انجام می‌شد؛ اما بعداً به‌خاطر ایجاد صدای زیاد در موتور، جای خود را به تسمه تایم داد. مزایای تسمه تایم عبارت است از: استفاده آسان‌تر، هزینه کمتر، قدرت بیشتر و نیاز به روغن‌کاری ندارد.  

جنس تسمه تایم از لاستیک سخت و انعطاف‌پذیر است؛ اما در صورت داشتن بهترین کیفیت هم به دلیل قرارگرفتن در حرارت بالا و تماس با موادی مثل روغن‌موتور آسیب می‌بیند.

 

علائم خرابی تسمه تایم

  • کاهش قدرت موتور

  • خاموشی خودبه‌خود ماشین

  • داغ ‌کردن موتور

در صورت تعویض‌نکردن به‌موقع تسمه تایم ممکن است موتور به طور کامل خراب شود یا سوپاپ‌ها آسیب ببینند.  

زمان تعویض تسمه تایم

معمولاً در دفترچه راهنمای ماشین‌ها زمان پیشنهادی تعویض تسمه تایم نوشته شده. مثلاً زمانی که در بین مردم رواج یافته هر 60 هزار کیلومتر یا هر دو سال است.

تسمه تایم l90

شما عزیزان می‌توانید کیت تسمه تایم ال 90 اصل فرانسه را با ضمانت اصالت کالا و بهترین قیمت بازار از " TTN GROUP " خریداری کنید، جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید با شماره 09017775507 تماس حاصل فرمایید، کارشناسان ما قبل و بعد از خرید همراه شما هستند تا خرید به صرفه و با کیفیتی را تجربه کنید.