16512

کاربرد میل سوپاپ یا میل بادامک و انواع آن در خودرو چیست؟

میل‌سوپاپ یا میل بادامک قطعه‌ای در موتور ماشین است که با استفاده از تسمه تایم یا دنده از میل‌لنگ می‌چرخد که سرعت چرخش این قطعه در موتور چهارزمانه برابر است با نصف سرعت موتور و در موتورهای دوزبانه برابر با سرعت موتور است.

.

انواع میل‌سوپاپ:

.

میل‌سوپاپ Overhead Valve

این نوع از میل‌سوپاپ‌ها که اکنون قدیمی به‌حساب میاید با چندین دهه پرمصرف کارکرد خوبی داشته‌اند.

 OHV به میل‌سوپاپی گفته می‌شود که در پایین موتور قرار دارد و از طریق میله‌های بلند، نیرو را به میل‌سوپاپ منتقل می‌کند. موتورهایی که از این نوع میل‌سوپاپ استفاده می‌کنند به نسبت دیگر موتورها کوچک‌تر هستند و دوام بیشتری هم دارند.

.

نکات منفی:

در این موتورها، تنظیم زمان‌بندی دقیق در سرعت بالا کمی مشکل است و حداکثر برای هر سیلندر فقط دو سوپاپ می‌توان نصب کرد.

.

میل‌سوپاپ Single Overhead Camshaft :

این نوع بیشتر در موتورهای خطی وجود دارد و میل‌سوپاپ‌ها صورت خطی در بالای سیلندر قرار گرفته در هر سیلندر دو سوپاپ در نظر گرفته شده است. این نوع در سرعت‌های بالا نسبت به OHV بسیار دقیق‌تر است و عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد.

.

میل‌سوپاپ Double Overhead Camshaft :

در این نوع برای هر سیلندر چهار سوپاپ در نظر گرفته شده است دو سوپاپ برای ورود هوا و سوخت و دو سوپاپ برای خروج گازهای حاصل از احتراق. میل‌سوپاپ DOHC  به صورت جفتی در بالای سیلندرها قرار گرفته‌اند و در این آرایش تزریق هوا بهتر صورت می‌گیرد بنابراین حجم متور یکسان نسبت به سایر موتور ها قدرت بیشتری تولید می کند.

.

شما عزیزان می‌توانید میل سوپاپ ال 90 را با ضمانت اصالت کالا و بهترین قیمت بازار از " TTN GROUP " خریداری کنید، جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید با شماره 09017775507 تماس حاصل فرمایید، کارشناسان ما قبل و بعد از خرید همراه شما هستند تا خرید به صرفه و با کیفیتی را تجربه کنید.