16512

تعریف آفرود و کمپینگ

آفرود یا آفرودینگ به رانندگی روی سطوحی غیر از آسفالت مانند سنگلاخ، شن، زمین های گلی و باتلاقی، بستر رودخانه ها، زمین های برفی و غیره گفته میشود. برخی از آفرود بازها به دلیلی داشتن علاقه به طبیعت و مناظر آن به این فعالیت مپردازند و برخی عده دیگری به چالشی که رانندگی بر روی سطوح ناهموار ایجاد میکند به این فعالیت علاقمند میشوند. فعالیت آفرود را میتوان به دو بخش تفریحی و مسابقه ای تقسیم کرد.

با توجه به ماهیت شرایطی که فعالیت آفرود در آن انجام میشود مانند مناطق کوهستانی و یا مناطق کویری، نوع نیاز شما به تجهیزات ضروری تغییر خواهد کرد. به همین دلیل انتخاب صحیح تجهیزات از اهمیت بالایی برای انجام این فعالیت برخوردار است. با توجه به اینکه با هر خودرویی میتوان فعالیت آفرود را انجام داد ولی بهترین گزینه استفاده از خودروهای شاسی بلند میباشد. همچنین میتوان از انواع وسایل نقلیه چهارچرخ مانند موتورهای چهارچرخه ATV و UTV نیز برای آفرودینگ استفاده کرد.

جیپ آفرود

آفرود تفریحی و طبیعت گردی

در آفرود تفریحی و طبیعت گردی که در آن هیجان آفرود با لذت طبیعت گردی تلفیق میشود. در آفرود تفریحی و طبیعت گردی با استفاده از خودروهای که امکان حرکت در مسیرهای ناهموار را دارند به مناطق جنگلی رفته و میتوان به همراه لذت بردن از رانندگی از طبیعت زیبا نیز استفاده کرد.

آفرود طبیعت گردی

کمپینگ

کمپینگ را نیز میتوان یکی از زیر شاخه های آفرود تفریحی و طبیعت گردی دانست. کمپینگ را میتوان به صورت تکی و یا گروهی انجام داد که نیاز به سرپناه و چادر و لوازم مخصوص خود را دارد. ماشین های کمپر معمولاً جزو مناسب ترین نمونه ها برای کمپینگ و طبیعت‌گردی به حساب می آیند که متاسفانه در بازار ایران تعداد و تنوع آنها بسیار کم است. ویژگی هایی مانند تخت خواب، دوش متحرک، گاز برای پخت و پز و … موجب میشود خودروهای کمپینگ بهترین گزینه برای کمپینگ و طبیعت گردی باشند.

 

آفرود ورزشی

این بخش زیر شاخه ای از مسابقات اتوموبیل رانی است که در مناطق سعب العبور و زمین های ناهموار انجام میشود. در مسابقات آفرود بیشتر از خودروهای شاسی بلند و دو دیفرانسیل تقویت شده استفاده میشود. آفرود ورزشی را میتوان به بخش کلی مسابقات صحرا، صخره و رالی تقسیم کرد. در مسابقات صحرا شرکت کنندگان از عموما از خودروهای دیفرانسیل عقب و یا 4 در 4 استفاده میکنند و نوع لاستیک های مورد استفاده لاستیک های پهن میباشد که باعث پایداری بیشتر خودرو روی شن میشود. مسابقات صحرا عموما در مسافت های طولانی برگزار  میشود و میتواند چندین روز به طول بینجامد.

آفرود ورزشی